Календар подій

День Преподобного Нестора Літописця

 Дослідники вважають, що саме з Нестора Літописця і починається писемна українська мова. Це не тільки державне, а й церковне свято.

 Нестор-Літописець. Під цим ім’ям увійшла в нашу історію людина, яка цікавить сучасників перш за все своєю творчістю. Бо ж дослідження його спадщини дає змогу краще пізнати наше минуле. І, звичайно, людська зацікавленість не байдужа і до особистості літописця. Як він жив, в яких умовах народжувались його твори, що не втратили своєї актуальності і тепер?

 Батьківщина Нестора – Київ. Преподобний Нестор Літописець народився в 50-х роках XI століття. У сімнадцять років він прийшов у Києво-Печерську лавру до преподобного Феодосія і став послушником. Прийняв його сам засновник монастиря преподобний Феодосій. Молитвою та послухом юний подвижник невдовзі перевершив найвидатніших старців. Під час постригу в ченці Нестор був удостоєний сану ієродиякона. Книжкова справа стала змістом його життя.

 У 1110 р. Нестор взявся за написання нового літописного зводу, названого ним «Повість минулих літ», - вершини свого творіння. Це перша в Київській Русі пам'ятка, в якій історія держави показана на широкому тлі світових подій. Преподобний Нестор довів розповідь з літописних зведень кінця XI століття до 1113 року. У ранньому середньовіччі нема іншого руського твору, що за глибиною думки, філософських узагальнень і стрункістю побудови історичної концепції міг би стати поряд. Створення багатопланового літопису «Повість минулих літ, або звідки почалася Руська земля, хто в Києві перший став князювати і звідки Руська земля стала буть» – одне з унікальних творінь людського генію, подвиг великого любомудра. Всі наступні літописці лише переписували уривки з праць преподобного Нестора, наслідуючи його. Але перевершити так і не змогли. «Повість минулих літ» була і залишається найвидатнішою пам'яткою слов'янської культури.Тому преподобного Нестора Літописця можна по праву вважати батьком не лише вітчизняної історії, а й словесності.

 Висока освіченість автора, копітка праця з першоджерелами – великокнязівськими архівами, усними переказами феодальних родин, народними переказами і легендами дали змогу створити широке історичне полотно. Крім того, літопис Нестора знайомить з важливими подіями церковної історії. Чернець-патріот викладає історію Руської Церкви в головних моментах її історичного становлення. Оповідає про створення слов'янської грамоти святими рівноапостольними Кирилом і Мефодієм, про Хрещення святої рівноапостольної Ольги в Константинополі. Літопис преподобного Нестора зберегла нам розповідь про перший православний храм у Києві (945), про Сповідницький подвиг святих варягів-мучеників (983), про «випробування вір» святим рівноапостольним Володимиром (986) і Хрещення Русі (988). Першому російському церковному історику ми зобов'язані відомостями про перших митрополитів Руської Церкви, про виникнення Печерської обителі, про її засновників і подвижників.    

 Нестор залишив земне життя 9 листопада. Преподобний Нестор був похований у Ближніх печерах преподобного Антонія Печерського.  Цього дня православна церква вшановує пам’ять великого літописця, святого угодника.

 У Києві побудовано два храми преподобного Нестора Літописця.

Наші контакти

 

Go to top