Календар подій

115 років від дня народження Дмитра Михайловича Тася (1901-1938), українського поета, письменника, уродженця м.Чернігова

 Дмитро Тась (справж. прізв., ім'я та по батькові — Могилянський Дмитро Михайлович) — український радянський письменник.

 Навчався в Чернігівському інституті народної освіти. Працював журналістом у Чернігові, Києві, Харкові. Дебютував 1918 року на сторінках чернігівської земської газети. Твори вміщено у збірниках «Голод» (Чернігів, 1919), «Квартали» (Харків, 1924). Вірші і оповідання друковано в журналах «Глобус», «Життя і революція», «Нова громада» (усі — Київ), «Всесвіт», «Кіно», «Літературний ярмарок», «Червоний шлях» (усі — Харків), «Селянське життя» (Чернігів), газетах «Література, наука, мистецтво» (Харків), «Кооперація голодаючим», «Чернігівська земська газета», «Чернігівщина», ін. Від 1925 року жив у Києві, 1930 року переїхав до Харкова. Працював журналістом у газетах і журналах «Пролетарська правда», «Знання», «Піонерія», «Соціялістична Харківщина». Автор збірок прози "Ведмеді танцюють" (1927), "Сад" (1930).

 Перекладав українською мовою твори Антона Чехова. Підготував збірку віршів «Чорний парус», яка так і не побачила світ.

 Талановитий, але, на жаль, призабутий автор багатьох поетичних творів, розкиданих у періодиці 20-30-х років ХХ ст. і двох збірок прози. Друкував прозу у видавництві „Маса”, яке видавало передусім твори представників літературної групи „Ланка”. Із ними письменника єднала схожість у відсутності заідеологізованих творів і переважання естетичної мети над етичною, тому митців „Маси” часто називали „попутниками”. Своєрідність його мистецького стилю дозволяє зрозуміти поетика експресіонізму, типологічні риси якого є у творах Д. Тася. Як зазначає Валерій Шевчук, він створив в прозі своєрідний «тасівський стиль».

 Лірика Тася відзначається досконалістю форми. Критик Яків Савченко вважав його разом із Дмитром Фальківським представниками неосимволізму в українській літературі.

 Не судилося Д.Тасю розвинути свій літературний талант повною мірою – арешт, поневіряння, смерть. Його заарештовує НКВД 28 січня 1938 року. 25 лютого засуджений до розстрілу, убитий у тюрмі 28 лютого 1938 року, імовірно в Московській області.

 Дмитро Тась син відомого українського письменника та культурного діяча М. Могилянського (1873–1942) та брат репресованої поетеси Ладі Могилянської (1899–1937).

Наші контакти

 

Go to top