Календар подій

110 років від дня народження Клавдії Іванівни Шульженко (1906 – 1984), російської естрадної співачки

 Клавдія Іванівна Шульженко - співачка, актриса театру і кіно, народна артистка СРСР.

 Клавдія Іванівна народилася в Харкові, в родині бухгалтера управління залізниці. Батько серйозно захоплювався музикою: він грав на духовому інструменті в аматорському оркестрі, а іноді і співав соло в концертах. І перше художнє враження юної Клавдії Шульженко було пов'язано саме з батьком. Його красивий баритон та виступи приводили дівчинку в невимовне захоплення.

 Виконувати народні пісні Клавдія почала з кінця 1920 - х років. У 1923 році вона стає артисткою Харківського українського драматичного театру. У тому ж 1923 року Клавдія Шульженко дебютувала як співачка, виконавши романс «Зірки на небі» у виставі «Страта». Влітку 1925 року почала працювати у Червонозаводському драматичному театрі Харкова. У 1928 році відбувся дебют співочий Клавдії Шульженко на сцені Маріїнського театру в Ленінграді на концерті, присвяченому Дню друку. У січні 1929 року - дебют в Московському мюзик-холі. У 1930 році Клавдія Шульженко вийшла заміж за Володимира Кораллі, в травні 1932 року у них народився син Ігор.

 У жовтні 1931 року в Ленінградському мюзик-холі відбулася прем'єра вистави «Умовно вбитий», де Клавдія Шульженко зіграла роль Машеньки Фунтікової. Музику до цієї вистави написав Дмитро Шостакович, а за диригентським пультом стояв Ісак Дунаєвський. У 1934 році К. Шульженко знялася в кінофільмі режисера М. А. Авербаха «Хто твій друг?». У 1936 році були зроблені перші записи її місень.

 У січні 1940 року в Ленінграді був створений джаз-оркестр під керуванням Клавдії Шульженко і Володимира Кораллі, який став дуже популярний і проіснував до літа 1945 року. З першого дня Великої Вітчизняної війни Джаз-оркестр стає Фронтовим джаз-ансамблем, з яким Клавдія Шульженко виступає перед солдатами Ленінградського фронту прямо на передовій. За час блокади Ленінграда К. Шульженко дала понад 500 концертів для солдатів. В кінці 1941 року в репертуарі співачки з'явилася ніжна і трепетна пісня «Синий платочек», що стала однією з найпопулярніших пісень воєнного часу. А далі з`явилися пісні «Давай запалимо», «Друзі-однополчани» та інші завдяки яким, Клавдія Шульженко отримала всесоюзне визнання. Ці пісні стали незаперечними шлягерами її часу і незмінно викликали овації в залі. 12 липня 1942 на сцені Ленінградського Будинку Червоної Армії відбувся 500-й концерт К. І. Шульженко і Фронтового джаз-ансамблю. Пізніше співачці була вручена медаль «За оборону Ленінграда».

 В День перемоги, 9 травня 1945 року Клавдію Іванівну було нагороджено орденом Червоної Зірки, а 29 вересня 1945 року «за видатні заслуги в області вокального мистецтва» солістці Всеросійського гастрольно-концертного об'єднання Клавдії Шульженко було присвоєно почесне звання заслуженої артистки РРФСР.

 Після війни Клавдія Шульженко продовжила свою концертну діяльність. Післявоєнна творча спрямованість Клавдії Іванівни різноманітна. У 1947 році вона звертається до сюїти В. Соловйова-Сєдого «Повернення солдата» і симфонічного вальсу А. Хачатуряна до драми М. Ю . Лермонтова «Маскарад». З 1950 року вона співпрацює з І. Дунаєвським, який пише для співачки - «Окрилює слово», «Лист матері», «Шкільний вальс». У 1954 році вийшла перша довгограюча платівка співачки. У березні 1954 року вона знімається у кінофільмі режисера В. П. Стройовий «Веселі зірки». У листопаді 1962 року «за великі досягнення в області радянського естрадного мистецтва» Клавдії Шульженко присвоюється почесне звання народної артистки РРФСР.

 У травні 1971 року «за великі досягнення в області радянського естрадного мистецтва» солістці Москонцерту К. І. Шульженко Указом Президії Верховної Ради СРСР присвоюється почесне звання народної артистки СРСР, а в червні 1976 року їй було вручено орден Леніна.

 У 1980 році К. І. Шульженко записує свою останню довгограючу платівку «Портрет». У 1981 році у видавництві «Молода гвардія» виходять її мемуари «Коли ви запитаєте мене ...» (літературний запис Гліба Скороходова). У грудні 1983 року Клавдія Іванівна взяла участь у зйомках телевізійного фільму «Вас запрошує Клавдія Шульженко» (режисер - С. Журавльов), прем'єра якого відбулася 18 грудня по першому каналу Центрального телебачення.

 26 травня 1996 в Харкові , за адресою - пров. Байкальський, буд.1, відкрився Міський музей К. І. Шульженко. В експозиції музею представлені особисті речі, концертні костюми, документи та інші реліквії, що належать цій видатній співачці. Щороку в обласному центрі проводяться “шульженківські фестивалі”. Однією з їх умов є виконання пісень із репертуару славнозвісної співачки.

 Клавдія Іванівна пішла з життя в 1984 році в Москві. Похована на Новодівочому кладовищі.

 «Вона була неймовірно популярною, її фанатично любили мільйони прихильників. Хоча, здавалось би, її голос був не такий вже сильний, і співала вона, в основному, про кохання, але її “Синенький скромный платочек” чи "Давай закурим” стали не просто шлягерами. Це своєрідна пісенна класика, мистецтво високого гатунку, і головне - це проникаюче у серце тепло. Щоб вона не співала, кожна її пісня — це розповідь і міні-вистава. У будь-якій пісні вона і співачка, і актриса ... І вірші вона підносила саме як вірші, а не як «текст». Можна сміливо стверджувати, що Клавдія Шульженко була для людей тим, чим була для французів Едіт Піаф» - написала одна із харківських газет.

Shylzhenko (1)
Shylzhenko (2)
Shylzhenko (4)
Shylzhenko (5)

Наші контакти

 

Go to top