Календар подій

Щедрий вечiр. День святої Меланії Римлянки

Ой, господар, господарочку,

 Пусти в хату Меланочку,

Меланочка чисто ходить,

Нічого в хаті не пошкодить.

Як пошкодить, то помиє,

Їсти зварить та й накриє.

Добрий вечір!  Щедрий вечір!

Щедрiвка 

 У давнину 13 січня завершував рік, а наступний за ним день – святого Василя – відкривав новий. У цей день українці починали готуватися до нового циклу різдвяно-новорічних свят. Саме через це вечір 13 січня повинен бути багатим, тобто щедрим, щоб наступний рік був таким же.

 Напередодні Нового року (за старим стилем 13.01) в Україні відзначають Щедрий вечір. Цим самим завершувався період «Святих вечорів», який тривав з 6 до 12 січня, коли не годилося виконувати господарську роботу (окрім догляду за худобою). Протягом цього тижня люди влаштовували святкові застілля, ходили один до одного в гості й обов'язково співали колядки.

 Щедрий вечір – свято, на яке зранку починали готувати другу обрядову кутю – Щедру. На відміну від Багатої, її можна було заправляти скороминою. Пекли млинці із салом, готували пироги, вареники з сиром, щоб обдаровувати щедрувальників та посівальників.

 Сідаючи до святвечері, кожен одягав нову або свіжовипрасувану сорочку, а також брав власну, спеціально мічену ложку. Повечерявши, сусіди йшли один до одного миритися, щоб Новий рік зустріти в мирі та злагоді. Між тим, хлопці, які недавно «отримали гарбуза», вдруге засилали сватів, з надією на згоду.

 Характерною особливістю цього новорічного свята в Україні було щедрування — давній народний звичай веселих обходів домiвок із побажанням щастя членам сім'ї й розквіту господарства. Звечора і до півночі щедрувальники обходять оселі. За давньою традицією, новорічні обходи маланкарів, як і різдвяних колядників, відбуваються після заходу Сонця, тобто тоді, коли володарює усяка нечиста сила. Дівчата-підлітки поодинці чи гуртом оббігають сусідів, щоб защедрувати. Як правило, щедрували вони під вікнами, не заходячи у дім.

 На Меланки ходять також і парубоцькі гурти. Вони називаються «водити Меланку». Хлопці в масках висловлюють добрі побажання, веселять піснями, танцями, жартівливими сценками. Традиційні карнавальні образи Меланки включали маски тварин -- Кози, Ведмедя, Журавля, Бика, Коня, маски Діда і Баби, а також багатьох інших персонажів. Один з них, зазвичай, перевдягнений в жіноче вбрання і його називають Меланкою. Інші ролі також виконували парубки. Меланка зображувала господиню, що все робить недоладно: б'є посуд, миє піч водою, а лави підмазує глиною, підмітає сміття від порога до середини хати тощо. Кожен із ряджених також показує свої здібності. Коли нарешті щедрівку скінчено, усі сідали до святкового столу. Прихід ряджених був доброю ознакою, тому їх зазвичай радо запрошували в оселю.
Дівчата цього вечора гадали.

 Рахували поліна, принесені в хату. Якщо парна кількість, то бути весіллю. Потім, зажмуривши, очі, брали навмання одне з них: якщо в корі, пряме та гладеньке— буде чоловік багатий, гарний і добрий, а без кори — бідний.
Витягували зі стріхи соломину: якщо з колоском та ще й із зернами — подружнє життя буде щасливим.

 Перед ворітьми насипали по три купки зерна, а вранці спостерігали: якщо не чіпане, то сімейне життя буде щасливим, і навпаки.

 В ніч на Старий Новий рік люди намагалися завбачувати наступний рік за погодними прикметами:

  • якщо ніч проти Нового року тиха і ясна, буде щасливий рік не тільки для людей, а й для худоби;
  • якщо сонце високо зійде, увесь рік буде щасливим, а особливо добрим буде врожай садовини;
  • якщо іній рясно вкриває всі дерева, буде врожай на зернові та гарний медозбір;
  • якщо падає м'який сніг, — на врожай, а коли тепло, то літо буде дощовим;
  • який перший день у Новому році, то й рік буде такий;
  • якщо на Меланії відлига, то чекали теплого літа;
  • якщо зоряне небо—добре нестимуться кури;
  • якщо сильний мороз і падає малий сніжок — на врожай хліба, здоров'я людей і тварин; коли ж тепло і без снігу — на неврожай і хвороби;
  • якщо ожеледь на деревах — уродить садовина.

 У цілому ця ніч сповнена магічних дій, спрямованих на розгадування майбутнього, забезпечення родинного добробуту та щастя на весь наступний рік. Народні повір'я стверджують, що цими святковими днями небеса відкриті для людської молитви — можна просити в Бога про найпотаємніше.

 За церковними переказами, 13 січня — день преподобної Меланії (IV-V століття). Вона народилася в християнській родині, дуже багатій і шанованій. Коли їй виповнилося 14 років, її видали заміж за парубка Апініана. Він теж був вихідцем зі знатної родини. Усе своє майно ця молода родина використовувала для того, щоб допомагати тим, хто потребує допомоги. Своє багатство Меланія витратила на спорудження церков, монастирів, на викуп з неволі полонених воїнів, бранців-рабів та інші добрі справи. Також заснувала недалеко від Еленойської гори жіночий монастир і в ньому прожила до самої старості. Померла Свята Меланія 13 січня 439 року.

 А наступного дня 14 січня, коли починає світати, йдуть посівати зерном. Зерно беруть у рукавицю або в торбину. Спочатку йдуть до хрещених батьків та інших родичів і близьких. Зайшовши до хати, посівальники сіють зерном і вітають всіх з Новим роком. Господар щедро винагороджував (особливо перших) засівальників гостинцями й грішми.

 

Вже свят вечiр-зоряниця

Щедрiвка

 

Вже свят вечiр-зоряниця.

А була вже колядниця.

Колядниця рiздвяная,

Кутя була медвяная.

 

На Меланки, на Меланки,

На Святвечiр щедруванки.

Щедрик-ведрик щедрування –

Старим людям на збування.

 

Малим дітям на потіху,

На цукерки та горіхи.

Зимнім пташкам – щебетання,

Молодятам на кохання.


Ідіть, дітоньки, щедруйте –

Рідне слово подаруйте.

На Святвечір, на Маланки

Щедрик-ведрик чути зранку.


Чути зранку по країні,

Шевченковій Україні:

Щедрий вечір,

Добрий вечір...

                                           Варвара Гринько

Наші контакти

 

Go to top