Календар подій

Китайський Новий рік

 Китайський Новий рік - Чунь цзе, що значить Свято весни, є для китайців самим головним святом, його відзначають вже більше двох тисяч років. Воно приходиться на перший новий місяць першого місяця року, між 12 січня і 19 лютого. З введенням григоріанського календаря це свято почали називати „святом весни”, щоб відділити його від Нового року за західним стилем. У побуті Чунь цзе називається „Нянь” (нянь - значить "рік").

 Китайці надзвичайно серйозно ставляться до цієї події, і ледь не в кожному домі напередодні свята звучить давня китайська легенда про страшного Няня…

 Колись давно у древньому-древньому Китаї глибоко у морі жило страшне, люте чудовисько з величезними рогами — звали його Нянь. Напередодні нового року він вибирався з темних вод моря, нападав на людей, винищував цілі поселення. Щороку селянам доводилося зі своїми сім’ями і пожитками ховатися в горах. Допоки не сталося от що… У село з чудовою назвою Тао хуа, що означає «квітка персика», завітав срібновусий жебрак. При собі мав він лише торбу і тростину. І коли всі люди вибиралися з поселення, старий зовсім не квапився це робити. Одна селянка дала йому їсти і порадила не баритися і тікати. У відповідь старий попросився заночувати у її домі. Жінка була здивована. Як вона не пояснювала дідусеві, що йому загрожує величезна небезпека, але чоловік був непохитний. Так і сталося: селяни пішли далеко в гори, а старий сам-один залишився в домі доброї жінки. Північ прийшла в село під супровід гуркоту та звірячого реву — це був Нянь. Злий провісник нового року одразу відчув щось незвичне. І як же він здивувався, коли побачив в одному із будинків світло. Підійшовши ближче, нянь розгледів червоні двері оселі і почув вибухи, гомін, тріск бамбукових хлопавок. Нянь навіть не наважився увійти до двору. Страшно і моторошно стало чудовиську. Раптом відкрилися двері хатини, а звідти вийшов срібновусий чоловік у червоному халаті і голосно-преголосно засміявся. Як же злякався Нянь!.. На ранок люди почали повертатися до села. Вони були вражені, коли побачили свої, як і раніше, рівненькі гарненькі будиночки. Ніхто, окрім тієї доброї жінки, не міг збагнути, як таке сталося. Коли ж вона усе розповіла, усі селяни щиро подякували дідусеві за допомогу. А той поділився з ними таємницею боротьби з Нянем. Виявляється зле чудовисько страшенно боїться червоного кольору, веселощів та звуків хлопавок. Відтоді боротьба із Нянем перетворилася на радісну подію, велике свято — Новий рік.

 Святування Китайського нового року дуже ритуалізоване і оточене безліччю звичаїв. Підготовка до цього свята включає в себе не тільки приготування смачних страв, але й очищення в переносному і буквальному сенсах, прощання з усім поганим, що було в минулому році.

 Наприклад, викидання непотрібних речей під час передноворічного прибирання символізує позбавлення від всього, що тягне назад; роздача боргів дозволяє увійти в новий рік без зайвого вантажу. У новорічну ніч прийнято відкривати всі вікна і двері, щоб рік, що минає не затримувався. Традиція не спати протягом всієї новорічної ночі, ймовірно, прийшла до Європи, з Китаю, де прийнято оберігати свій будинок і місто від чудовиська, за легендою, що приходить тільки в цю ніч. Древнє чудовисько можна відлякати за допомогою червоного кольору, запалюючи феєрверки, підриваючи хлопавки, і влаштовуючи гучні театралізовані вистави. Роль новорічної ялинки в Китаї грає Дерево Світу, яке прикрашають гірляндами, ліхтарями і живими квітами.

 Головний колір китайського Нового року - червоний - символізує життя і початок весни. Не дивно тому, що на Новий рік в Китаї припадає безліч весіль. Новорічне веселощі тривають 15 днів і закінчуються Святом ліхтарів в повний місяць. Як і скрізь, Новий рік у Китаї - сімейне свято, але китайці вважають своєю сім'єю не тільки нині живуть родичів, а й давно померлих предків, для яких теж готують місце за святковим столом.

 Традиційні новорічні подарунки в Китаї - це солодощі, гроші в красивих червоних конвертах і парні предмети, що символізують єдність і гармонію в сім'ї. Два мандарина зазвичай дарують гостям і отримують такий же подарунок у відповідь, тому що «два мандарина» звучить по-китайськи так само, як «золото». Взагалі, для китайців дуже характерно перенесення значення слова на його омоніми (слова з таким же вимовою або написанням). Наприклад, слово «турнепс» також має значення «удача»; «Риба» звучить так само, як і «прибуток», тому новорічну страву з риби прийнято залишати на наступний день, щоб перенести всі прибуткові справи в новий рік. Ні в якому разі не можна дарувати китайцеві щось в кількості 4 штук, так як слово" чотири" співзвучно слову «смерть».

 Традиційні страви китайського новорічного столу дуже символічні, але цей символізм часто зрозумілий тільки китайцям. Більшість новорічних страв мають «кармічне» призначення - присвячені божествам або залучають у будинок удачу. Наприклад, суп з галушками і локшиною, популярний на півдні Китаю, символізує довге життя, тому локшину слід їсти цілком, не подрібнюючи. Курча і риба, приготовані цілком, символізують процвітання; качка - вірність; яйця - родючість; апельсини - удачу. Пельмені, в один з яких захована монета, - популярне новорічне блюдо в північній частині Китаю, адже назва пельменів - «цзяоцзи» - звучить так само, як і фраза «проводи старого і зустріч нового».

 Рисовий пиріг, який прийнято подавати на новорічний стіл, називається Ніан Гао (няньгао), що означає «щороку вище і вище». У різних областях Китаю існує безліч різновидів цієї страви. Десь він солодкий, тягучий і коричневий, а десь білий, сухий і призначений для додавання в суп. Існує навіть жувальна різновид Ніан Гао. Єдине, що об'єднує ці страви - клейкий рис в рецептурі.

 Пекінська качка - одне з найвідоміших у світі китайських страв. Європейцям качка по-пекінськи подобається тим, що в ній немає несподіваних інгредієнтів, як у багатьох традиційних стравах китайської кухні. У кращих ресторанах Китаю пекінська качка подається дуже церемоніально з трьома змінами страв (м'ясо качки з овочами, млинцями і соусом, обсмажене м'ясо з рисом, бульйон). Багато китайців готують спрощений варіант качки для свого новорічного столу. Традиційно качка подається з млинцями, сливовим соусом і зеленою цибулею, зяого рроблять пензлики для змащування соусом млинчиків, а потім з'їдають ці пензлики разом з млинцями.

 2016 — 4714 починається 8 лютого, символи: Мавпа, вогонь, червоний. 

Наші контакти

 

Go to top