Календар подій

День чорнобильської трагедії. 40 років від часу (1986) аварії на Чорнобильській атомній електростанції
Субота, 26 Квітень 2025
Hits : 2583

Den pamyatui chor.tragedii

Чорнобильські дзвони у душах гудуть…

Чорнобиль! На сполох давно вже не б’ють…

У вічність пішли молодими герої…

О світе, благаю, хоч їх не забудь!

                                                  Іван Редчиць

 

День чорнобильської трагедії — це пам’ятна дата, яка відзначається щороку 26 квітня на згадку про найбільшу техногенну катастрофу в історії ядерної енергетики. Відзначається щорічно відповідно до Указу Президії Верховної Ради УРСР від 29.03.1990 р. № 8985-ХІ. У 2026 році виповнюється 40 років від часу (1986) аварії на Чорнобильській атомній електростанції.

26 квітня 1986 року  на 4-му енергоблоці Чорнобильської атомної електростанції сталася катастрофа планетарного масштабу, яка є найбільшою за всю історію ядерної енергетики, як за кількістю загиблих і потерпілих від її наслідків людей, так і за економічним збитком. В результаті  аварії склалася надзвичайна ситуація, яка вимагала термінових дій по нейтралізації небезпеки. Із 192 т палива, що знаходилися в реакторі 4-го блока, близько 4% було викинуто у повітря протягом 10 днів. В основному це були радіоактивний йод, стронцій, плутоній та деякі інші ізотопи. Це рівнозначно наслідкам вибуху більш як 30 атомних бомб, подібних до тих, які скинуті в 1945 році американськими збройними силами на японське місто Хіросиму.

Хмара, що виникла над ЧАЕС, під дією вітру пізніше посунулась на північ, накривши собою українське Полісся, деякі регіони Білорусії й Росії. Незабаром після катастрофи радіоактивні викиди були виявлені на території Швеції та Фінляндії, а згодом – Польщі, Німеччини, Франції. Радіація проникла в атмосферу всієї північної півкулі.

Всього в Україні забруднено територію площею понад 50 тис.кв.км. у 74 районах 12 областей (Київська, Житомирська, Чернігівська,Рівненьська, Вінницька, Черкаська, Хмельницька, Івано-Франківська, Волинська, Чернівецька, Сумська, Тернопільська).

На цій площі розташовані 2294 населених пункти. У цілому в Україні потерпілих від Чорнобильської катастрофи налічується понад 3,2 мільйона чоловік, серед них – близько мільйона дітей.

Офіційна довідка (середина травня 1986 року): із зони вивезено понад 91235 жителів; загублено 48 тисяч гектарів земельних угідь; виведено із ладу 14 підприємств; 15 будівельних організацій; втрачено 900 тисяч квадратних метрів житла; 10400 приватних будинків.

В надекстремальних умовах вступали в боротьбу з атомною трагедією десятки і сотні тисяч людей. Їх всіх пізніше стали називати «ліквідаторами». Загальна кількість ліквідаторів за всі роки приблизно 600 000 чоловік. Вони одержали надто велику дозу опромінення, не сумісну з життям. Людський організм не був спроможний витримати такого потужного радіаційного удару, який він прийняв на себе в перші хвилини і години боротьби. В результаті аварії лише серед ліквідаторів померли сотні тисяч чоловік.

Ця трагедія вплинула на долі мільйонів людей. Прямого радіаційного ураження зазнала дванадцята частина території України, де опромінення отримали 8,5 млн чол., серед яких понад 1,5 млн дітей.

Щороку 26 квітня з 20.00 до  20.10 за київським часом проходить Міжнародна акція «Спасенна планета», яка вже з першого кроку — 26 квітня 1998 року — знайшла чимало прихильників як в Україні, так і в Німеччині, Австрії, Болгарії, США. 26 квітня щороку з 20.00 до 20.10 за київським часом (17.00 — 17.10 за Гринвічем) відбувається пам'ятне мовчання в ім'я спасіння людства.

 

Щира вдячність усім тим, хто брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. У цей день вшановуємо ліквідаторів за їх сміливість та відвагу!

0001
0002
0003
0004
0005
0006
0007

Контакти

kontactyЗагальноміський бібліотечно-інформаційний центр
Поліський квартал 12, Славутич
Вишгородський район, Київська область

Україна 07101
тел. 04579-21759